Viloyat delegatsiyasi Ufa shahrida xalqaro darajasidagi zamonaviy kampus faoliyati bilan tanishdi
Toshkent viloyati hokimi Zoyir Mirzayev boshchiligidagi viloyat delegatsiyasi Boshqirdiston Respublikasiga amaliy safari doirasida Ufa shahrida joylashgan Yevroosiyo ilmiy-ta’lim markazi (NOS)  faoliyati bilan tanishdi
Loyiha  yashash, o‘qish, ilmiy tadqiqot va startaplar uchun yagona zamonaviy muhit yaratilgan. Kampus hududida o‘quv-auditoriya binolari, ilmiy laboratoriyalar, IT-texnopark, kovorking va jamoat joylari, shuningdek, talabalar va yosh olimlar uchun turar joy majmualarini qamrab olgan.
#kun_mavzusi
Rossiyaning RBK telekanalida Ufa shahridagi “Respublika uyi”da Toshkent viloyati va Bashqirdiston Respublikasi o‘rtasida ko‘p tomonlama hamkorlik bo‘yicha kengaytirilgan rasmiy uchrashuv haqida lavha efirga uzatildi.
👏21
Sessiyada ta’lim tizimiga oid dolzarb masala ham qat’iy ko‘tarildi. 2023-yil 25-dekabrdagi 681-sonli qarorga muvofiq, maktab direktori lavozimiga tayinlanish uchun menejerlik sertifikati majburiy ekanligi eslatildi.
Ta’kidlandiki, sertifikatdan o‘ta olmagan rahbarni shunchaki boshqa lavozimga o‘tkazish muammoni hal qilmaydi. Asosiy maqsad — lavozimni saqlab qolish emas, balki ta’lim sifatini oshirishdir. Zarur bilim va boshqaruv kompetensiyasiga ega bo‘lmagan rahbar bilan maktabda keskin ijobiy o‘zgarish qilish qiyin.
Shu bois, past natija ko‘rsatgan maktablarga malakali, sertifikatga ega, tashabbuskor rahbar kadrlarni tayinlash zarurligi qat’iy belgilandi.
Mas’ullarga:
— past ko‘rsatkichli maktablarni chuqur tahlil qilish;
— rahbar va pedagoglar faoliyatiga adolatli baho berish;
— muammolar sababini ochiq ko‘rsatish;
— hamda aniq “yo‘l xaritasi” ishlab chiqish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Ta’lim sifati — bu kelajak masalasi. Endilikda har bir maktab faoliyati alohida nazoratda bo‘ladi.