⚡️O‘zbekiston Xalq yozuvchisi Xayriddin SULTONning "Navoiy "krutoy" yozadi" nomli hikoyasini tinglang.
Hikoyani adibning o‘zi o‘qigan.
Navoiy — ma’rifat, ilm va inson kamoloti timsoli
Toshkent viloyati hokimligi hamda bir qator hamkor tashkilotlar tomonidan Bo‘stonliq tumanida ilk bor "Navoiy — ma’rifat, ilm va inson kamoloti timsoli" shiori ostida “Navoiyshunoslar forumi — 2026” tashkil etildi.
Buyuk mutafakkir, so‘z mulkining sultoni Alisher Navoiy tavalludining 585 yilligi arafasida o‘tkazilgan ushbu anjuman yurtimizda navoiyshunoslik yo‘nalishidagi muhim ilmiy-ma’naviy voqea sifatida tarixga kirdi.
Forum boshlanishidan avval shoir va ijodkorlar, olim-u ziyolilar ishtirokida Erkin Vohidov haykali poyida ma’rifiy tadbir o‘tkazilib, buyuk shoirlar ijodidan baytlar o‘qildi, so‘z va tafakkurga hurmat bajo keltirildi. Bu ramziy tadbir forumga o‘zgacha ruh va ma’naviy kayfiyat bag‘ishladi.
Shundan so‘ng “Green Hills Resort” dam olish maskanida forum o‘z ishini boshladi. Unda olimlar, navoiyshunoslar hamda soha vakillari ishtirok etib, Alisher Navoiy merosini o‘rganish, uni keng targ‘ib etish borasida o‘z fikr va takliflarini bildirdilar. Ilmiy muloqotlar ochiq, samimiy va sermazmun ruhda kechdi.
Forumning rasmiy ochilish marosimida Toshkent viloyati hokimining o‘rinbosari O. Sultonbekov, Alisher Navoiy nomidagi xalqaro jamoat fondi direktori Olimjon Davlatov, O'zbekiston Yozuvchilar uyushma raisining birinchi oʻrinbosari Minhojiddin Mirzo, shuningdek, turkiyalik olim Kemal Yavuz Ataman va eronlik tadqiqotchi Farhod Rahimiyning ma’ruzalari tinglandi.
Ma’ruzalarda Navoiy ijodining badiiy-estetik qudrati, turkiy til taraqqiyotidagi tarixiy o‘rni, uning ma’naviy-ma’rifiy merosining yoshlar tarbiyasidagi beqiyos ahamiyati, shuningdek, xalqaro navoiyshunoslik istiqbollari atroflicha yoritildi. Ishtirokchilar Navoiyni nafaqat mumtoz shoir, balki milliy tafakkur me’mori, ma’rifatparvar davlat arbobi va til siyosati asoschilaridan biri sifatida e’tirof etdilar.
Badiiy kechada taniqli xonandalar va el suygan san’atkorlar tomonidan Navoiy g‘azallariga bastalangan kuy-qo‘shiqlar ijro etilib, mehmonlarga unutilmas zavq ulashdi. Bu hol Navoiy so‘zining bugun ham qalblarda yashayotganini yana bir bor namoyon etdi.
Forum yakunida qo‘shma ilmiy tadqiqotlar, nashrlar, tarjimalar va akademik almashinuvlarni kengaytirish bo‘yicha takliflar ilgari surildi. “Navoiyshunoslar forumi — 2026” esa Navoiy poydevor qo‘ygan so‘z saltanatining bugungi avlod qalbidagi yangi sadosi sifatida tarixga muhrlandi.
📢 NAVQIRON NURAFSHON SHAHRIM, XAYRLI TONG!
9-fevral kuni Nurafshon shahri hududida kutilayotgan ob-havo
🌡 Harorat:
Kun davomida +11+13° atrofida, bulutli ob-havo va yomg‘ir ehtimoli bor 🌧 (ob-havo prognozi asosida).