📌 Nurafshon shahri prokurori Dehqonobod mahallasida o‘rganish olib bordi
Respublika mahallalarida xavfsiz muhit yaratish, huquqbuzarliklarning oldini olish hamda aholi tinchligini ta’minlashga qaratilgan 2026-yil 5-yanvardagi PQ–1 va PQ-2-sonli qarorlar ijrosini ta’minlash maqsadida Nurafshon shahri prokurori T. Karimov o‘ziga biriktirilgan Dehqonobod mahallasida bo‘ldi.
Tashrif davomida prokuror mahalla “yettilligi” va mas’ullar bilan uchrashib, hududdagi kriminogen vaziyat, jinoyatchilik va huquqbuzarliklarning oldini olish, profilaktika ishlarini kuchaytirish masalalarini atroflicha muhokama qildi. 🤝
Shuningdek, mahalla hududi ko‘zdan kechirilib, aholini tashvishga solayotgan muammo va kamchiliklar o‘rganildi. Aniqlangan holatlar yuzasidan mas’ullarga tegishli topshiriqlar berilib, ularni bartaraf etish bo‘yicha aniq vazifalar belgilandi. 📝
Bunday manzilli o‘rganishlar aholi xavfsizligini ta’minlash, jinoyatchilikning barvaqt oldini olish hamda mahallalarda tinch va osoyishta muhitni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.
📌 “Adliya kuni” – aholiga huquqiy ko‘mak va tushuntirishlar berildi
Bugun, 2026-yilning 11-fevral kuni Nurafshon shahri adliya bo‘limi xodimlari tomonidan “Birlik” MFYda “Adliya kuni” tadbiri o‘tkazildi.
Tadbir davomida aholiga huquqiy targ‘ibot ishlari olib borildi hamda sayyor qabul tashkil etildi. ⚖️
Sayyor qabul jarayonida fuqarolarning murojaatlari tinglanib:
🔹 2 nafar fuqaroning murojaati ish yurituviga qabul qilindi;
🔹 5 nafar fuqaroga joyida huquqiy tushuntirish berildi;
🔹 7 nafar fuqaroga sayyor davlat xizmatlari ko‘rsatilishi ta’minlandi.
Shuningdek, tadbir davomida O‘zbekiston Respublikasining O‘RQ-937-sonli qonuni, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2026-yil 5-yanvardagi PQ-1-sonli qarori, “Mulk huquqlari kafolatlari” hamda boshqa yangi qabul qilinayotgan normativ-huquqiy hujjatlarning mazmun-mohiyati ishtirokchilarga batafsil tushuntirildi va targ‘ibot materiallari (flayerlar) tarqatildi. 📄
Bundan tashqari, fuqarolarga oilaviy nizolarni bartaraf etish, oilaviy ajrimlarning oldini olish hamda ajrimlarning kelgusidagi salbiy oqibatlari yuzasidan huquqiy tavsiyalar berildi. 👨‍👩‍👧‍👦