🟢 “Adliya kuni” doirasida huquqiy targ‘ibot va sayyor qabul o‘tkazildi
🗓 2026-yil 12-fevral kuni Nurafshon shahar adliya bo‘limi hamda “Madad” NNT xodimlari tomonidan “Xurriyat” MFY hududida “Adliya kuni” tadbiri tashkil etildi.
📌 Tadbir doirasida aholining huquqiy ongi va madaniyatini oshirishga qaratilgan targ‘ibot ishlari olib borildi hamda sayyor qabul tashkil etilib, fuqarolarning murojaatlari atroflicha tinglandi.
👥 Qabul jarayonida:
4 nafar fuqaroga joyida huquqiy tushuntirishlar berildi;
2 nafar fuqaroga sayyor davlat xizmatlari ko‘rsatilishi ta’minlandi.
📖 Shuningdek, tadbir davomida adliya bo‘limi xodimlari tomonidan O‘zbekiston Respublikasining O‘RQ–937-sonli qonuni, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2026-yil 5-yanvardagi PQ–1-sonli qarori, “Mulk huquqlari kafolatlari” hamda boshqa yangi qabul qilinayotgan normativ-huquqiy hujjatlarning mazmun-mohiyati keng tushuntirib berildi.
👨👩👧👦 Bundan tashqari, fuqarolarga oilaviy nizolar, ajrimlarning oldini olish, oilaviy ajrimlarning kelgusidagi salbiy oqibatlari haqida batafsil huquqiy va amaliy tavsiyalar berildi.
🇺🇿 Prezidentimiz ta’kidlaganidek:
“Qonun ustuvorligi – adolat va taraqqiyotning eng muhim shartidir.”
“Adliya kuni” tadbiri aholining huquqiy savodxonligini oshirish, fuqarolarning murojaatlarini joyida hal etish hamda davlat xizmatlaridan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirishda muhim ahamiyat kasb etdi.
#AllaTanlovi
🎶Alla – bu ona mehri, millat ruhi va ezgulik sadosidir.
Asrlar osha yangrab kelayotgan alla ohanglarida xalqimizning orzu-umidlari, farzandga bo‘lgan mehr-muhabbati va ezgu tilaklari mujassam.
📍 12-fevral kuni Nurafshon shahri Taraqqiyot mahallasidagi 57-maktab majlislar zalida “Ilm–ma’rifatli ayol-qizlar” kunlari oyligi doirasida ma’naviy-ma’rifiy tadbir tashkil etildi.
🤝 Tadbir Toshkent viloyati Oila va xotin-qizlar boshqarmasi boshchiligida, shahar xotin-qizlar bo‘limi hamda “Oqila ayollar” harakati faollari ishtirokida o‘tkazildi.
🎶 Ko‘p millatli ayol-qizlar ishtirokida milliy qadriyatlarimizni ulug‘lovchi “Alla” ko‘rik-tanlovi bo‘lib o‘tdi. Tadbir davomida ayollarning jamiyatdagi o‘rni va faolligini oshirish, ularning ma’naviy salohiyatini yuksaltirish, milliy qadriyatlarga hurmat ruhini mustahkamlash masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
🌸 Ma’naviy tadbir shahar “Oqila ayollari”, targ‘ibot guruhi hamda mahalla faollari tomonidan yuqori saviyada tayyorlandi.
Mazkur tadbir ayol-qizlarning ilm-ma’rifatga intilishi, milliy qadriyatlarimizni asrab-avaylash va jamiyat hayotidagi faol ishtirokini yanada rag‘batlantirishga xizmat qildi.
“Ayol baxtli bo‘lsa – oila baxtli, oila baxtli bo‘lsa – jamiyat mustahkam bo‘ladi.”
📌📌📌📌📌
🔠 Kelajakda pensiyaga chiqishda muammoli holatlarga duch kelmay desangiz, ushbu xatolarga yo‘l qo‘ymang.
Byudjetdan tashqari Pensiya jamg‘armasi Nurafshon shahri bo‘limi.
☎️ 12-71