Please open Telegram to view this post
"Har bir xonadon Ramazon oyining fayzini, shukuhini his qilishi kerak" – viloyat hokimi mas'ullar oldiga aniq vazifalar qo‘ydi
Viloyat hokimi Zoyir Mirzayev Ramazon oyini milliy an’ana va qadriyatlarga mos, fayzli va tartibli ruhda o‘tkazish masalalariga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazdi.
Unda viloyat hokimligi mutasaddilari, tuman va shahar hokimlari, boshqarma va tashkilotlar rahbarlari ishtirok etdi.
Ta’kidlanganidek, Prezident Shavkat Mirziyoyevning 2026-yil 16-fevralda qabul qilingan “Muborak Ramazon oyini munosib tarzda o‘tkazish to‘g‘risida”gi qarori ijrosini ta’minlash har bir rahbar va mutasaddining ustuvor vazifasi hisoblanadi.
Shundan kelib chiqib, yig‘ilishda ijtimoiy himoya reyestriga kiritilgan fuqarolar holidan muntazam xabar olish, chin yetim va haqiqiy muhtoj oilalarga bir martalik moddiy yordam ajratish, sog‘lig‘ida jiddiy muammolari bo‘lgan bemorlarga yuqori texnologik jarrohlik amaliyotlarini tashkil etishda amaliy ko‘mak ko‘rsatish, bozor va savdo majmualarida arzonlashtirilgan yarmarkalar faoliyati ustidan qat’iy nazorat o‘rnatish masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, muruvvat, saxovat va mehribonlik uylariga moddiy yordamlar ko‘rsatish, hududlarda taroveh namozlari o‘qiladigan masjidlarda xavfsizlik choralarini kuchaytirish, qabristonlarni obodonlashtirish va tartibga keltirish ishlarini jadallashtirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Yig‘ilishda “Ramazon — mehr-muruvvat, ahillik va shukronalik oyi” degan ezgu g‘oya asosida hududlarda chinakam ehtiyojmand oilalar xonadonida kamtaringina iftorlik dasturxonlarini tashkil etish, keksalar, qarovsiz nuroniylar holidan xabar olish zarurligi ham  qayd etildi.
Viloyat hokimi mutasaddilarga har bir mahalla, har bir xonadonda Ramazon oyining fayzi va barakasi sezilishi, ehtiyojmand oilalar e’tibordan chetda qolmasligi, tartib-intizom va xavfsizlik ta’minlanishi yuzasidan aniq topshiriqlar berdi.
Yig‘ilish yakunida belgilangan vazifalar ijrosini qat’iy nazoratga olish hamda har bir hudud kesimida manzilli ishlash zarurligi ta’kidlandi.
#Sessiya
❗️Kuni kecha Nurafshon shahrida bo‘lib o‘tgan Xalq deputatlari Nurafshon shahar Kengashining navbatdagi 17-sessiyasida shahar hokimi Ilxom Maxmudjonovich Klichxanovning 2025-yilda amalga oshirilgan ishlar yakuni hamda 2026-yilga mo‘ljallangan ustuvor vazifalar yuzasidan murojaatnomasi e’lon qilindi.
Murojaatnomada shahar infratuzilmasini yaxshilash, aholi bandligini ta’minlash, sog‘liqni saqlash va ta’lim sohalarida amalga oshirilgan ishlar tanqidiy tahlil qilinib, kelgusi ustuvor vazifalar belgilab berildi.
Xalq salomatligi — yurt boyligi!
🩺 Nurafshon shahridagi Obod turmush mahallasi aholisiga chuqurlashtirilgan tibbiy ko‘rik tashkil etildi.
Ko‘rik davomida 3–4-guruhga kiruvchi fuqarolar, dispanser nazoratida turgan bemorlar, xotin-qizlar, keksa yoshdagilar hamda ijtimoiy himoyaga muhtoj aholi qatlamlari qamrab olindi.
Mutaxassis shifokorlar tomonidan: